Reakcie
-
AutorPríspevky
-
AdinkaČlen
a ešte také všelijaké etno … bubny,hrkále, spevy, všetko možné …
AdinkaČlenJa počúvam Plíhala, RAdúzu, Fleret, Geižberga, Nohavicu, Sui Vesan, Zuzku NAvarovú, Vřešťála, Čechomor, Zuzanu a jej družinu, Mira Švického, Žalmana, Asonance … a tak
AdinkaČlen;)
AdinkaČlenPadák
Na starej šachovnici
postáva hnedý koník,
kráľ ten je po opici,
tak hneĎ to nerozchodí
šum svistu sa nad nimi
rozlieha do ďaleka
bieli si nad čiernymi
určili právo veta
Bdelý si nad spiacim
rozložil svoje strachy
padákom čudne horiacim
anjela z neba vábi
Padák dávno dohorel
lásku nechali koňom
prestali chodiť do EL
cválali za slobodou
AdinkaČlenJANTÁR
s nádychom stláčaj
bod Solar plexu
nôžky si pohlaď
ich kroky nesúď
veď jedna je predsa ľavá
a druhá pravá – naopak
musia si spolu zvyknúť
a jeden smer si zachovať
jantár pofúkaj v dlani
a pritúľ si ho k duši
počuješ na svitaní
srdce čo tíško búši
…
vesmírna dráha
vedie telom
prebdená snaha
stehotnelo
…
údiv
vyliateho plesa
návrat
prastarého lesa
skrytých rún
…
Tajomná vôňa
vetvičiek
dych lane
ohnivej bytosti
návrat
privítanie
Orión na stráži
z vločiek
prebúdzanie
…
AdinkaČlenNechať sny
pretekať sa s vetrom
a čakať či vráti raz
čo vzal
aspoň list
novembrovej brezy
plačúcej z bielej kôry
opodiaľ
Ukotviť pevne
môže tú lásku slnka
tečúcou žilou zeme v nás
len kráľ
…
Sloboda… v pupočnej šnúre
pretiekla príliš rýchlo
ani sme si nestihli uvedomiť
kedy presne sa to začalo
a aký bol deň keď to stíchlo…
Nikdy nás ani nenapadlo
pospletaných v nežných vzlykoch
hľadať sa v tom spojení
stúpajúcich každým dňom a
dúfajúc že príde ticho
ale stratilo sa niekde v mojom podzemí Smile
…
Aj vietor sníva častokrát
o pokojných voňavých korunách
keď sa lístok – ani v schránke – vôbec nepohne Smile
Aj slnko tajne v svojich snoch
by chcelo zísť raz po schodoch
z neba na zem a nepopáliť pri tom ani strom
Aj rieky občas netušia
keď sa im srdcia rozbúšia
až kypí voda z brehov – nás čakajú povodne
A my zas chceme naše sny
čo šantia spolu v povetrí
ukotviť pevne v našich dlaniach … no oni letia za vetrom … ale aj vietor sníva častokrát …
Hlúposťou nežnou
ničila som lásku
a vlastným násilím vtlačená do obrázku
prestávala byť sebou
či práve naopak
skočila do vĺn ktoré kričali
Stoj! Lebo roztrieštiš sa o skaly…
Veď ja mám krídla …
No tie vo chvíli, keď skočila som
akoby sa zlomili …
Kto vie si upliesť povraz
zo snov a obetí –
ja ? nech radšej vložím lásku navždy do detí …
AdinkaČlenDávam trochu lásky
bytosti z orecha
ryšavý kocúr sa
pri nohách obšmieta
na líce sa otláčajú
runy kôry stromu
už navždy zostanem
verná … ale čomu ?
– Šepká mi tu priateľ
že vraj svetla lomu –
Doletel aj vietor
ten môj brat šialený
čo ma vždycky schladí
pri prílišnom snení …
Je čas …
jeden k spánku ukladá sa, už len matne žiari …
a ja … okúpaná v svetle slnka
udržujem v peci oheň … odráža sa v tvári
AdinkaČlenPremárnené jarné ráno
splynulo s rosou
umýva si zlaté zuby
aj zubatá s kosou
previnilo zavrie oko
vranie oko štvorlisté
mokrý pavúk hodil siete
odpočíva na liste
Ozvali sa tri krát zvony,
vietor zaspal v starom hrade,
alfa pár vyviedol mladé,
drozdy v čerešňovom sade,
opadnutá pena z piva,
zmrznutý kvet magnólie,
jemný pohyb v čerstvej mláke,
don Quijotské melódie …
Váhavý let orlích mláďat,
voňavý mach pod vlasami,
ktorým smerom tečie život,
nepleť koňa ostrohami
AdinkaČlenCítim sa byť závislý od uznaní druhých. Prečo ešte ? Stále nôž a kliešte ? Ako slepý stádom oviec, ako nemý bohoslovec, z čiernej zimy do leta v tŕní nohou prepletám.
V tŕní mysle mojej. ZApáľ ma a polej. Nech som sneh! A dážď ! A vietor ! A hviezda ranná ! Nech som neviestka aj panna ! Zapáľ ma a polej ! Nech som záchranca ! Aj ukrutník a zlodej ! A ešte tŕň z koruny Kristovej ! čin bez ublíženia. Bez vôle a chcenia. Len ruža a bič. V plesknujtí ho zlom ! NEch som nič ! nech nikto som ! A ukáž mi miesto, moja spása, miesto z páperia a hliny. Kde sa krídla smejú a kde vzlietnuiť dá sa. Spolu s ostatnými.
AdinkaČlenRaz neskoro popoludní sme sedeli so starou Maud s chrbtami opretými o gumovník a pozorovali okolie, keď som v diaľke zbadal nejaký pohyb. Bola to stará mama. Prechádzala neďaleko nás. Ale ja som sa nazdával, že vôbec nezbadala moje tajné miesto, lebo by bola niečo povedala.
Stará mama sa vedela pohybovať po lístí tichšie ako vánok. Nasledoval som ju. Zbierala korene. Pridal som sa k nej, aby som jej pomohol, a stará mama si sadla na vyvrátený kmeň, aby ich roztriedila. Tuším som bol primladý na to, aby som vedel uchovať tajomstvo, lebo som musel starej mame povedať o svojom tajnom mieste. Nebola prekvapená – a to prekvapilo mňa.
Stará mama povedala, že všetci Čerokíovia majú tajné miesto. Povedala mi, že aj ona jedno má a starý otec takisto. Povedala, že sa na to nikdy nespytovala, ale že si myslí, že to jeho je na vrchole hory, na vysokohorskom chodníčku. Povedala, že podľa nej má skoro každý tajné miesto, ale že si nie je istá, lebo si to nikdy nezisťovala. Stará mama povedala, že tajné miesto je potrebné. Potešilo ma, že aj ja ho mám.
Stará mama rozprávala, že každý človek má dve mysle. Jedna z nich má do činenia s potrebami telesného života. Tú treba používať na to, ako získať prístrešie, potravu a podobné veci, ktoré telo potrebuje. Vraj ju treba používať aj na to, aby si človek našiel družku, mal potomkov a podobne. Dodala, že túto myseľ musíme mať, aby sme sa udržali pri živote. Ale máme aj inú myseľ, ktorá nemá nič spoločné s tým predošlým. Vraj to je duchovná myseľ.
Stará mama mi vysvetlila, že ak človek používa telesnú myseľ na to, aby bol chamtivý alebo podlý, ak podvádza ľudí a špekuluje, aby z nich mal zisk… tak sa mu scvrkne duchovná myseľ do veľkosti hikóriového orieška.
Stará mama tvrdila, že keď telo zomrie, telesná myseľ zomiera s ním, a človek, čo celý život používal iba túto myseľ, tak mu treba, má duchovnú myseľ veľkú ako hikóriový oriešok, ale duchovná myseľ je všetko, čo prežije, keď ostatné zomrie. Vtedy, povedala stará mama, keď sa znovu narodíš, ako je ti súdené – tak ti treba, narodíš sa s duchovnou mysľou ani hikóriový oriešok, a vlastne ničomu nebudeš rozumieť.
Vtedy sa ti myseľ môže scvrknúť na veľkosť hrášku a môže zmiznúť, ak nad všetkým preváži telesná myseľ. V takom prípade prídeš celkom o svojho ducha.
A tak sa z teba stane mŕtvy človek. Stará mama povedala, že mŕtveho človeka ľahko spoznať. Vraj, keď sa mŕtvy človek pozrie na ženu, nevidí nič, iba špinu, keď sa pozrie na iných ľudí, nevidí nič iné, iba zlo, keď pozrie na strom, nevidí iné, iba drevo a zisk, nikdy nevidí krásu. Stará mama povedala, že svet je plný mŕtvych ľudí.
Stará mama tvrdila, že duchovná myseľ je taká ako každý iný sval. Ak ju používaš, zväčší sa a zmocnie. Jediný spôsob, ako to môžeš dosiahnuť, je používať ju na porozumenie, ale tie dvere sa ti neotvoria dovtedy, kým neprestaneš byť chamtivý a budeš sa oddávať telesnej mysli. Vtedy sa porozumenie prehĺbi a čím viac sa budeš pokúšať porozumieť, tým väčšieho ducha budeš mať.
Prirodzene, porozumenie a láska je jedno a to isté, ibaže ľudia k tomu pristupujú veľa ráz odzadu, usilujú sa predstierať, že milujú veci, ktorým nerozumejú. A to sa nedá.
Hneď som pochopil, že sa pokúsim porozumieť prakticky všetkým, lebo som, pravdaže, nechcel skončiť s duchom veľkým ako oriešok.
Stará mama povedala, že duchovná myseľ sa môže stať takou veľkou a mocnou, že nakoniec budeš vedieť všetko o svojich minulých životoch a dospeješ ta, že sa ťa telesná smrť vôbec nedotkne.
Podľa starej mamy môžem pozorovať, ako to funguje, zo svojho tajného miesta. Na jar, keď sa všetko rodí (a vždy, keď sa niečo rodí, dokonca aj myšlienka), panuje rozruch a zmätok. Jarná búrka sa rodí ako dieťa v krvi a bolesti. Stará mama povedala, že to sa duchovia bránia, aby sa nemuseli znovu vrátiť do telesnej podoby.
Nato príde leto – naše dospelé životy – a jeseň, keď starneme a máme ten čudný pocit, že sa naša duchovná myseľ vracia do minulosti. Niektorí ľudia tomu vravia nostalgia a smútok. A zima, keď všetko zomrie, alebo to tak vyzerá, tak ako naše telá, keď zomrú, ale narodia sa znovu, presne tak ako jar. Stará mama povedala, že Čerokíovia to vedia a že sa to naučili už veľmi dávno.
Vraj aj ja sa naučím, že aj ten starý gumovník na mojom tajnom mieste má ducha. Nie ľudského, ale stromového. To všetko ju naučil jej tatko.
Jej tatko sa volal Hnedý Jastrab. Vravela, že jeho porozumenie bolo veľmi hlboké. Cítil, ako rozmýšľajú stromy. Raz, keď bola ešte malé dievča, jej tatko bol znepokojený, lebo biele duby na neďalekom vrchu vyzerali rozrušené a vydesené. Trávil veľa času na vrchu, prechádzal sa pomedzi dubmi. Boli veľmi krásne, vysoké a rovné. Neboli sebecké, dovoľovali rásť aj sumachu a tomelu, hikórii a pagaštanu, aby sa mala zver čím kŕmiť. Tým, že neboli sebecké, mali mocného ducha.
Raz, v jedno včasné ráno, keď sa slnko vyhúplo nad horský hrebeň, Hnedý Jastrab pozoroval drevorubačov, ako chodia medzi bielymi dubmi, označujú ich a chystajú sa ich všetky vyrúbať. Len čo odišli, Hnedý Jastrab povedal, že biele duby sa rozhodli plakať. Nemohol spávať. A tak pozoroval drevorubačov. Postavili na vrch cestu, po ktorej mali chodiť ich vozy.
Stará mama povedala, že tatko sa rozprával s Čerokíami a že tí sa rozhodli biele duby zachrániť. V noci, keď drevorubači odchádzali do osady, Čerokíovia rozkopali cestu a vyhĺbili na nej hlboké zákopy. Ženy a deti pomáhali.
Na druhé ráno sa drevorubači vrátili a celý deň opravovali cestu. Čerokíovia ju však v noci znovu rozkopali. Takto to šlo po nasledujúce dva dni a dve noci, potom drevorubači postavili na cestu stráže s puškami. Lenže stráže nemohli dozerať na celú cestu, a tak Čerokíovia kopali zákopy tam, kde mohli.
Stará mama povedala, že to bol ťažký zápas a že boli čoraz unavenejší. Vtedy jedného dňa, keď drevorubači pracovali na ceste, sa zrútil na jeden voz obrovský dub. Zabil dva muly a rozdrúzgal voz. Vravela, že to bol krásny zdravý biely dub, ktorý nemal prečo padať, ale spadol.
Stará mama rozprávala, že mesiac dorástol na spln a oni mali oslavu na veľkej čistine medzi dubmi. Tancovali pri žltom splne a biele duby spievali a dotýkali sa navzájom konármi a dotýkali sa aj Čerokíov. Spievali pohrebnú pieseň za ten biely dub, ktorý dal svoj život, aby zachránil ostatné a ten pocit bol taký mocný, že sa takmer vznášal nad vrchom.
„Malý Strom,” povedala, „o týchto veciach nesmieš hovoriť, lebo na tomto svete, ktorý patrí belochom, to nepomôže. Ale musíš o tom vedieť. A tak som ti to povedala.”
Stará mama vravela, že jej tatko mal také porozumenie, že vedela, že by mal byť mocný… vo svojom novom telesnom živote. Dúfa, že zakrátko bude mocná aj ona, vtedy ho znovu stretne a ich duchovia sa spoznajú.
Stará mama povedala, že starý otec sa blíži k porozumeniu bez toho, aby o tom vedel, a že budú vždy spolu, lebo ich duchovia to budú vedieť.
Spýtal som sa starej mamy, či by som to aj ja nemohol tak, aby ma nenechali samého.
Vzala ma za ruku. Kráčali sme dlho chodníkom, kým mi napokon odpovedala. Povedala mi, aby som sa vždy usiloval porozumieť. Že aj ja sa ta dostanem a že to môže byť ešte skôr, ako ta príde ona.
Vyhlásil som, že mi vôbec nejde o to, aby som sa dostal niekam skôr. Celkom by mi vyhovovalo, keby som s ňou držal krok. Keď totiž človek zostáva pozadu, cíti sa veľmi osamelý.
-
AutorPríspevky