Článok pôvodne písaný pre záujemcov o digitálne prepojenie počítača a minidiscu. Optický výstup sa však samozrejme dá využiť nielen pri minidiscu.
1. Mám digitálný TTL výstup (majitelia zv. kariet napr. SB AWE, Live!, Audigy)
ZDROJ SIGNÁLU – to bude zvuková karta, CD alebo DVD mechanika alebo čokoľvek iné podľa špecifikácie SPDIF vo forme TTL signálu.
LED – vysokosvietivá červená LED dióda. Odporúča sa vlnová dĺžka 660nm, min. 630nm. Ak na teba bude nechápavo pozerať vyhúkaný predavač, pýtaj iba klasickú vysokosvietivú červenú LED-ku. Čím menšia, tým ľahšie bude uchytenie na originálny optický kábel.
R1 – 120 ohmový odpor ( rezistor alias odporník :) .
OK, po asi minúte tvrdej práce s pájkovačkou máme optovysielač hotový.
Uchytenie som riešil bužírkou z hrubšieho kábla, ktorú som nasunul na LED-ku. Opačnú stranu treba kade ľahšie narvať do konektora optického kábla. A jeho koniec hurá do minidiscu. Detail na koniec… VÁŽNE TO FUNGUJE !
Pripojenie na Sound Blaster Live!
Ktorákoľvek verzia so 40-pinovým AUD_EXT konektorom. Na tomto konektore je viacero SPDIF výstupov. Použiť môžeš napríklad piny 17-18, kde 17. pin je SPDIF signál a 18. GND (zem).
2. Nemám bužirku ale mám cca 300 Sk (10 €) .. quality version
ZDROJ SIGNÁLU – to bude zvuková karta, CD alebo DVD mechanika alebo čokoľvek iné podľa špecifikácie SPDIF vo forme TTL signálu.
TOSLINK vysielač – máš na výber riešenia od viacerých výrobcov. Napr. Sharp GP1F31T či GP1F32T alebo Toshiba TOTX173 resp. TOTX176. Výhodou týchto vysielačov je, že vysielač máš priamo v konektore pre pripojenie TOSLINK kábla (klasický optický kábel k minidiscu a iným audio zariadeniam). Takže žiadne bužírkovanie ;) .
Vcc – zdroj napätia 5V. Použiť môžeš napríklad výstup z počítačového zdroja (červený káblik).
ZEM (GND) – nulák..tu spojíš spolu zem SPDIF signálu a zem napäťového zdroja. Zem z počítačového zdroja je čierny káblik.
Ideme.. Jediným problémom stavby môže byť snaha zohnať niektorý z TOSLINK vysielačov. Ak sa ti nedarí, tak si môžeš objednať Toshibu TOTX173 z katalógu GM Electronic. Najlepšie prostredníctvom DIDAKTIK-u www.didaktik.sk (cca 188,- Sk bez poštovného).
A tu si stiahni dokumentáciu pre jednotlivé vysielače:
Toshiba TOTX173 – totx173.pdf
Toshiba TOTX176 – totx176.pdf
Sharp GP1F31T a GP1F32T – gp1f31t.pdf
Toto zapojenie ti pre konečné pohodlie so zapájaním kábla do konektora, odporúčam urobiť na pevný plošný spoj kvôli pevnosti a stabilite. Ak už máš všetko hotové je vhodné dať tomu všetkému formu. Ja som použil krabičku redukcie zo starého telefónneho konektora na novší RJ-45. Sadlo to dnu ideálne, až mám pocit že bola navrhovaná práve pre tento optovysielač :) Toť vsio pánove..
3. Mám digitálny COAX výstup (mnoho Yamaha či C-Media kariet, atď.)
ZDROJ SIGNÁLU – to bude zvuková karta, CD alebo DVD prehrávač alebo čokoľvek iné podľa špecifikácie SPDIF v COAX.
C1 – kondenzátor v nominálnej hodnote 4700 pF.
TR1 – trimer 10k-50k ohmov.
IC1 – ľubovolný 7404 HEX invertor. Odporúčam Philips 74HCU04.
Vcc – zdroj napätia 5V. Použiť môžeš napríklad výstup z počítačového zdroja (červený káblik).
ZEM (GND) – nulák..tu spojíš spolu zem SPDIF signálu a zem napäťového zdroja. Zem z počítačového zdroja je čierny káblik.
VÝSTUP – výstupný signál TTL SPDIF.
Ideme na to. Kto chce urobí si plošný spoj, kto nechce neurobí :) .
Keď máme konvertor signálu hotový pustime sa do prevodníka TTL signálu na optiku.
Všetko to prepojíme do minidiscu a ideme trimrom šteľúvaťi žeby nám konvertor dobre konvertoval. A keď už invertor dobrý signál dáva, ruky oprášime a ľudu za podporu sa poďakujeme. Padla…
Tu si stiahni dokumentáciu pre invertor Philips:
Philips 74HCU04 – 74hc04.pdf
A pre prevodník TTL SPDIF na TOSLINK optiku viď bod 1. alebo 2.
4. Softvér (t.j. mám digitálny optický výstup)
Všetko máš? Nuž teda ideme na software …
A tak pusti Winamp, nastav playlist a vráť sa o 5 hodín (LP4 rulez :)
Ak máš problém s pauzami medzi skladbami, inými slovami chceš aby sa na každú skladbu vytvorila nová stopa použi tento plug-in pause_plug.zip ( tzv. pauzák :)
Ak budeš počas prehrávania niekde vonku počuť popri hudbe i žblnkotanie vody a iné morské pazvuky buchni hlavou o najbližší stĺp, pretože si počas nahrávania zabudol vypnúť screensaver a možno ako bonus i ostatné systémové zvuky ;)
การซื้อขายฟอเร็กซ์ เกี่ยวข้องกับการซื้อและขายสกุลเงินของโลกในตลาดไปพร้อมๆกัน อัตราแลกเปลี่ยนเงินตราต่างประเทศระหว่างคู่สกุลเงินที่แตกต่างจะแสดงอัตราที่แลกเปลี่ยนสกุลเงินหนึ่งไปยังอีกสุกลเงินหนึ่ง